ARTYKUŁ: „W ZAPOMNIENIU TKWI CAŁY TRAGIZM POETY, KTÓRY ZA ŻYCIA NIE BĘDĄC ZROZUMIANYM – PO ŚMIERCI ZOSTAŁ ZAPOMNIANY”. KSIĄDŻ ANTONI SZANDLEROWSKI WEDŁUG PRASY ŁÓDZKIEJ

dr Karolina Kołodziej, Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego

artykuł: „W zapomnieniu tkwi cały tragizm poety, który za życia nie będąc zrozumianym – po śmierci został zapomniany”. Ksiądż Antoni Szandlerowski według prasy łódzkiej, [w:] „Poeta ze średniowiecznej ekstazy”. Ksiądz Antoni Szandlerowski (1878-1911), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2022, s. 47-62.

 

Link do publikacji: https://images.iformat.pl/C5343D3CEB/5711E86D-0016-4080-81FF-A40CB425CA62.pdf

ARTYKUŁ : W OBJĘCIACH PERSEFONY. O DWÓCH WIERSZACH MIŁOSNYCH KSIĘDZA ANTONIEGO SZANDLEROWSKIEGO, [W:] „POETA ZE ŚREDNIOWIECZNEJ EKSTAZY”. KSIĄDZ ANTONI SZANDLEROWSKI (1878-1911)

dr Katarzyna Badowska, Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego

artykuł :  W objęciach Persefony. O dwóch wierszach miłosnych księdza Antoniego Szandlerowskiego, [w:] „Poeta ze średniowiecznej ekstazy”. Ksiądz Antoni Szandlerowski (1878-1911), red. Katarzyna Badowska, Dorota Samborska-Kukuć, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2022, s. 131-148.

 

Link do publikacji: https://images.iformat.pl/C5343D3CEB/5711E86D-0016-4080-81FF-A40CB425CA62.pdf

ARTYKUŁ: HISTORIA PEWNEGO PLAGIATU: JAN TEODOR GRZECHOTA „BIAŁE NIEWOLNICE”

dr Karolina Kołodziej, Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego

tytuł: Historia pewnego plagiatu: Jan Teodor Grzechota „Białe niewolnice”, „Acta Universitatis Lodziensis. FOlia Literaria Polonica”

link do artykułu: https://czasopisma.uni.lodz.pl/polonica

REWOLUCJA 1905-1907. (NIE)OBECNY MIT ZAŁOŻYCIELSKI ŁODZI W LITERATURZE REGIONU.

Opracowanie prezentuje różne aspekty (społeczne i literackie) żywej obecności tematyki rewolucji 1905 roku w życiu społecznym Łodzi i w piśmiennictwie jej poświęconym (m.in. w pismach Gawalewicza, Laskowskiego, Rżewskiego, Martynowskiego, Timkowskiego-Kostina, Tuwima) w okresie przed I wojną światową i w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy o manifestacjach i starciach 22-24 czerwca 1905 roku pisano jako o patriotycznym i społecznym powstaniu łódzkim. Drugą część tekstu stanowi próba opisu zmian, jakim obraz rewolucji poddany został w piśmiennictwie powojennym w PRL, oraz analiza strategii (re)konstruowania mitu rewolucji w latach ostatnich.

„BUDZI SIĘ ŁÓDŹ”. OBRAZY MIASTA W LITERATURZE DO 1939 ROKU. ANTOLOGIA, REDAKTOR: KATARZYNA BADOWSKA, TOMASZ CIEŚLAK, KRYSTYNA PIERTYCH, PIOTR PIERTYCH, KRYSTYNA RADZISZEWSKA, WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU ŁÓDZKIEGO, ŁÓDŹ 2020.

Antologia ukazuje zróżnicowany, dynamiczny obraz Łodzi i literatury o niej, w całej rozmaitości gatunkowej oraz estetycznej, począwszy od pierwszych tekstów z połowy XIX stulecia, kończąc na powstałych w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej – wydarzenia, które nieodwracalnie zniszczyło to wieloetniczne i wielojęzykowe miasto.
Znajdują się tu utwory o minionej Łodzi pisane nie tylko po polsku, lecz także w jidysz, po hebrajsku, niemiecku i rosyjsku. Znaczna część zamieszczonych w antologii tekstów pozostawała dotąd nieznana współczesnym czytelnikom i jest publikowana pierwszy raz po wielu dziesięcioleciach czy ponad stuleciu od momentu powstania. Ich przypomnienie pozwala wypełnić znaczące luki w panoramie łódzkiej literatury, pokazać jej różnorodność i bogactwo, ale też wydobyć swoistą ewolucję tego piśmiennictwa – od pierwszych opisów miasta powstałego z niczego, szybko, w ciężkiej pracy i na ludzkiej krzywdzie, poprzez nieśmiałe z początku próby uchwycenia jego kolorytu i społecznej specyfiki, po najbardziej dojrzałe dokonania prozatorskie i poetyckie, którym nieprzerwanie towarzyszył bogaty nurt literatury żartobliwej i okolicznościowej.

Multimedia: Rozmowa o książce na łamach łódzkiej “Gazety Wyborczej” – z prof. Krystyną Radziszewską rozmawia Izabela Adamczewska.

„SKĄD WIEMY, ŻE MIESZKAŁ TU ANTEK Z BAŁUT? NIEZWYKŁA KSIĄŻKA, KTÓREJ BOHATEREM JEST ŁÓDŹ”